Poznaj Kredyt Hipoteczny – odc. 4 – Kredyt w walucie obcej, dochody za granicą​

12/07/2019 0 przez Magdalena Siejka - kredyty

   W czwartym odcinku z cyklu „Poznaj Kredyt Hipoteczny”  zajmiemy się zagadnieniem kredytu w walucie obcej. Materiał będzie pomocny osobom, które chcą kupić nieruchomość w Polsce, ale zarabiają za granicą.

   Wiele osób wyemigrowało z kraju w poszukiwaniu lepszego życia. Jak powszechnie wiadomo, zarobki za granicą są czasem kilkukrotnie wyższe niż za te same czynności w Polsce. Nic więc dziwnego, że tylu Polaków zdecydowało się na zamieszkanie i pracę w krajach zachodnich. Są osoby, które zadomowiły się w obcym kraju i nie zamierzają wrócić do ojczyzny, ale są również tacy, którzy wyjechali, aby się „dorobić” i wrócić. Dla tych drugich, mamy dobre wiadomości. Uzyskując dochód za granicą, możesz starać się o kredyt na dom lub mieszkanie w Polsce.

   Tak na prawdę, tylko nieliczne banki zdecydowały się na kredytowanie w walucie innej niż PLN. Wynikło to z faktu, że kilka lat temu były bardzo popularne kredyty we frankach. Wielu klientów zdecydowało się na ten rodzaj finansowania. W momencie, kiedy kurs CHF poszedł do góry, mnóstwo osób zaczęło mieć problemy ze spłatą zobowiązania. Skutkiem tego, było wejście w życie ustawy, mówiącej o tym, że klient może uzyskać kredyt hipoteczny tylko w walucie, w której zarabia.

   Warto wspomnieć, że nie wszystkie waluty są akceptowalne przez banki. Kredyt możesz wziąć w EURO, funtach brytyjskich (GBP), dolarach (USD), koronach norweskich (NOK) oraz koronach szwedzkich (SEK).

   Wysokość wkładu własnego przy kredycie indeksowanym (walutowym), jest wyższa niż przy kredycie złotówkowym, ponieważ bank ocenia to jako większe ryzyko. Poniżej informacja, jak kształtują się minimalne wartość wkładu własnego w poszczególnych walutach:

  • EURO – min. 20% wkładu – max. 30-letni okres kredytowania
  • GBP i USD – min. 24% wkładu – max. 30-letni okres kredytowania
  • SEK i NOK – min. 30% wkładu – max. 15-letni okres kredytowania

SEK i NOK – min. 40% wkładu – max. 20-letni okres kredytowania.

  Istotną informacją jest to, że musimy uzyskiwać dochód z tytułu umowy o pracę.Banki nie przyjmują umów zlecenie, o dzieło ani działalności gospodarczej zarejestrowanej poza granicami Polski. Zawsze  jest wymagany wpływwynagrodzenia na konto. Bank nie uwzględni nam dochodu jeżeli uzyskujemy wypłatę w gotówce. I tutaj niektóre banki akceptują tylko wpływy na rachunek w polskim banku (może być to rachunek walutowy), natomiast inne przyjmują również dochód na konto za granicą.

   Mam nadzieję, że dzisiejszy odcinek przybliżył Wam i rozjaśnił temat kredytu w walucie obcej. Jeżeli macie pytania – zapraszam.

   Pięknego dnia Wam życzę!