Poznaj Kredyt Hipoteczny – odc. 2 – Wkład własny

26/06/2019 1 przez Magdalena Siejka - kredyty

   W drugim odcinku cyklu „Poznaj Kredyt Hipoteczny” zajmiemy się zagadnieniem, które dla części z Was jest nie do końca jasne i zrozumiałe. Mowa tu o wkładzie własnym. Często zadajecie mi pytania odnoście tego ile własnych środków powinniście mieć, żeby starać się o kredyt i co w sytuacji, jeżeli fizycznie takiej gotówki nie macie. Pragnę dzisiaj podzielić się z Wami tą wiedzą. Mam nadzieję, że udzielone przeze mnie odpowiedzi rozwieją wasze wątpliwości.

 

   Poniżej pytania i odpowiedzi na ww. temat. Zapraszam również do zapoznania się z materiałem video.

 

1. Co to jest wkład własny i dlaczego jest wymagany?

   Wkład własny jest to udział klienta w finansowaniu kredytowanej nieruchomości. Jest wymagany zgodnie z Rekomendacją S KNF (Komisji Nadzoru Finansowego), która określa dobre praktyki w zakresie kredytów zabezpieczonych.

 

2. Jaka jest minimalna wartość wkładu własnego?

   Minimalnym wkładem własnym określonym w Rekomendacji, jest wartość 20%, natomiast widnieje tam również zapis, mówiący o  tym, że banki mogą przyjąć wkład własny od 10%. Jest to możliwe w sytuacji, kiedy bank ubezpieczy różnicę między 10% a 20% wkładem (tzw. Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego). Instytucje finansowe różnie podchodzą do tego zagadnienia. Jedne wymagają 20%, inne 10%, ale do momentu, kiedy podczas spłaty kredytu klient nie osiągnie 20% wkładu – podwyższają marżę, oraz są też banki, które koszt ubezpieczenia biorą na siebie, dzięki czemu klient nie ponosi dodatkowych opłat z tego tytułu.

 

3. Co możemy wnieść jako wkład własny?

   Najpopularniejszą formą wkładu własnego jest posiadanie gotówki. Warto pamiętać, że każda wpłata dokonywana do dewelopera lub zbywcy na poczet kredytowanej nieruchomości jest wliczana do wymagalnego wkładu. Jest to najczęściej spotykana forma, ale nie jedyna. Jeżeli posiadamy działkę i chcemy na niej wybudować dom, to oczywiście wartość tej działki jest naszym wkładem własnym, dzięki czemu możemy uzyskać z banku środki na całą budowę. Ostatnim rozwiązaniem dotyczącym udziału klienta w kredytowanej nieruchomości jest sytuacja, gdzie posiadamy już nieruchomość, która nie jest zabezpieczona hipotecznie i chcemy kupić drugą , a nie mamy gotówki na wkład własny. Wówczas, niektóre banki, dopuszczają sytuację, żeby zabezpieczyć się na obydwu nieruchomościach, gdzie posiadana już przez nas nieruchomość jest wkładem własnym przy kredytowaniu tej nowej.

 

   Zachęcam do zadawania pytań, abym mogła stale rozwiewać Wasze wątpliwości i obiekcje dotyczące Kredytu Hipotecznego.

 

 

   Dziękuję za zapoznanie się z materiałem i życzę Wam Pięknego Dnia! J