Poznaj Kredyt Hipoteczny – odc. 3 – Zamiana mieszkania i sprzedaż nieruchomości obciążonej kredytem.​

03/07/2019 0 przez Magdalena Siejka - kredyty

   W trzecim odcinku „Poznaj Kredyt Hipoteczny” zajmiemy się tematem zamiany mieszkania. Wiele osób zwraca się do mnie z zagadnieniem w jaki sposób przeprowadzić tą transakcję.  Nie jest to takie trudne jak mogłoby się wydawać.

   Przyjrzyjmy się bliżej następującej sytuacji: Jakiś czas temu kupiliście mieszkanie – piękne, wymarzone, wystarczające dla 1 osoby lub pary. Z czasem, sytuacja życiowa uległa zmianie np. pojawiło się dziecko. Stwierdziliście, że we trójkę zaczyna się robić ciasno w Waszym mieszkaniu i pora poszukać większego lokum. Jakie kroki musicie wykonać i co jest ważne przy tej transakcji?

   Pierwszym i najważniejszym krokiem jaki powinniście wykonać jest ponowne wyliczenie zdolności kredytowej. Jest to ważne, ponieważ Wasze wynagrodzenie mogło się zmienić na przestrzeni lat, a Bank ocenia, czy poziom Waszych zarobków i sytuacja pozwala na uzyskanie kolejnego finansowania. 

 

   Podzieliłam to zagadnienie na 2 możliwości:

1. Wasza zdolność kredytowa pozwala na jednoczesne posiadanie 2 kredytów hipotecznych.

   Jest to bardzo komfortowa sytuacja, kiedy nasze zarobki są na tak wysokim poziomie, że jesteśmy w stanie spłacać kredyty na 2 mieszkania. Składacie wówczas wniosek na kredytowanie nowej nieruchomości, natomiast starą, wedle Waszego życzenia – możecie sprzedać lub wynająć. We wniosku kredytowym należy wtedy podać, że posiadamy kredyt hipoteczny i, że nie zamierzamy go spłacać przy uruchomieniu nowego.

2. Wasza zdolność kredytowa pozwala tylko na ratę 1 kredytu.

   Jest to mniej optymistyczny wariant, ale jak najbardziej do zrealizowania. Oczywiście nieruchomość, którą macie do tej pory, będziecie musieli sprzedać. Całość transakcji – czyli zakup nowego mieszkania i sprzedaż starego będzie odbywała się w tym samym czasie. Spisując wniosek kredytowy na finansowanie nowej nieruchomości, zaznaczacie, że posiadacie już kredyt, ale spłacicie go przed uruchomieniem nowego. Dzięki takiej możliwości, w tym samym czasie kupujecie nowe mieszkanie i sprzedajecie stare. 

 

   Przy okazji zamiany mieszkania pojawia się jeszcze jedno bardzo ważne pytanie, które u wielu z Was budzi obawy i wątpliwości. 

 

   Czy można sprzedać mieszkanie obciążone hipoteką? 

   Tak, nie ma z tym najmniejszego problemu. W dzisiejszych czasach, kiedy większość nieruchomości jest kredytowanych przez banki, warto mieć świadomość, że możemy w każdej chwili zbyć takie mieszkanie. Nie jest istotne dla nas, czy osoba, która od nas kupuje, korzysta z finansowania przez bank czy też nabywa je za gotówkę. W takiej transakcji, bank w którym macie kredyt, wystawia zaświadczenie o wysokości kwoty pozostałej do spłaty, prawidłowej obsłudze kredytu oraz numerze rachunku technicznego. Następnie, dokument ten przekazujecie kupującym, aby zanieśli do banku, z którego biorą finansowanie na Waszą nieruchomość. Dokument, będzie również potrzebny podczas spisywania ostatecznej umowy sprzedaży nieruchomości. W akcie notarialnym,  część ceny za którą sprzedajecie mieszkanie idzie bezpośrednio do banku na spłatę zobowiązania, natomiast pozostała kwota – na Wasz rachunek. Po spłacie kredytu Wasz bank, wydaje dokumenty mówiące o spłacie kredytu i oświadczenie o zwolnieniu zabezpieczenia hipotecznego z nieruchomości. Z takim dokumentem nowi nabywcy udają się do sądu i dokonują wykreślenia wpisu. Tym samym, mieszkanie jest uwolnione od zabezpieczenia hipotecznego nałożonego przez bank, w którym mieliście kredyt.

 

   Dziękuję za zapoznanie się z materiałem i życzę Wam Pięknego Dnia! 
 
Zachęcam również do zadawania pytań, abym mogła stale rozwiewać Wasze wątpliwości i obiekcje dotyczące Kredytu Hipotecznego 🙂